,,MAŁY OPOLANIN'' OPOLE-BIERKOWICE 05/2017r.

WYCIECZKI

Przedszkolaki z Kielczy  dobrze znają swój region, swoją miejscowość, obyczaje i dzieje tej wioski. Wiedzą jednak, że mieszkają w Polsce a dokładniej w województwie opolskim. Dlatego jak na porządnego obywatela przystało poznali swoje województwo – dokładniej miasto wojewódzkie, czyli Opole. Przedszkole  w ramach projektu edukacji regionalnej pt.”OPOLE, MOJE MIASTO. MAŁY OPOLANIN”, stworzyło swój totem oraz nazwę grupy, która brzmi „Festiwalowe nutki” i podjęło wyzwanie. Już 5 maja wybraliśmy się na pierwszą wycieczkę poznając genealonogię miasta, zabytki, historię, legendy oraz specyfikę Opola. Na naszej drodze pojawiło się wiele ciekawych miejsc, zaczynając od najbardziej popularnej Wieży Piastowskiej poprzez okazałą Katedrę, urokliwy Ratusz, stare kamienice oraz most nad Odrą. Zwiedzanie zwieńczyły warsztaty muzyczne i nauka piosenki „MAŁY OPOLANIN”, która dzieci nuciły w drodze do domu. Po powrocie dzieci stworzyły swój własny reportaż, za pomocą kredek przeniosły go na papier, tworząc piękną kronikę Opola. W ich małych głowach tworzył się obraz teraźniejszego miasta z dawną historią w tle. Przyszedł czas na zobrazowanie dawnego Opola a co za tym idzie, dawnej wsi na której żyli ich przodkowie. Na drugą  wycieczkę wybraliśmy się do Muzeum Wsi Opolskiej, które wprowadziło nas w ciekawy świat sprzed wielu, wielu lat. Dzieci ze skupieniem słuchały przewodników i tego jak kiedyś żyli ich rówieśnicy. Niektórych bardzo dziwił dom z jedna izbą, małym łóżkiem i świadomością, że obok śpią zwierzęta a po podwórku chodziło się boso. Może po powrocie do domu, przedszkolaki inaczej spojrzą na dom, w którym teraz mieszkają… Największym zainteresowaniem okazała się dawna szkoła, a raczej kodeks ucznia jaki tam obowiązywał, co dla przyszłych pierwszoklasistów okazało się dość kluczowe. Ze szkolnych ławek z uśmiechem na twarzy pomaszerowali na warsztaty plastyczne, gdzie mogli wykazać się talentem. W dłonie chwycono mazaki, kredki i na lnianych torbach powstawały charakterystyczne miejsca nowego i dawnego Opola. Nie chwaląc się ale, pani instruktorce bardzo przypadły do gustu niektóre z powstałych dzieł, jednak to oceni już jury. Projekt „OPOLE, MOJE MIASTO. MAŁY OPOLANIN” miał na celu zbudować więź z miejscem zamieszkania naszych małych patriotów oraz przekazać historię, która w dzisiejszych czasach jest często odkładana na „strych”. Gdzie zakurzona, zapomniana czeka na gruntowne porządki. Zdobyta wiedza oraz poznanie ciekawych miejsc tuż  obok przywołuje na myśl znane, stare przysłowie : „Cudze chwalicie – swego nie znacie”.